درباره نشریه

نشریه «معارف اهل بیت» فصلنامه علمی–پژوهشی در معارف اهل بیت است که توسط ................  منتشر می‌شود. نشریه «معارف اهل بیت» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به انگلیسی منتشر می‌کند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی میان محققان و اندیشمندان حوزه معارف اهل بیت است.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله تلاش دارد از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار  بوده و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود باشد.

- مجله در تلاش خواهد بود در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله تلاش خواهد کرد از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار باشد.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را خواهد داشت.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی نشریه

 معارف اهل بیت

عنوان انگلیسی نشریه

 

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا چاپــــــی:

شاپا الکترونیکی:

حوزه موضوعی نشریه

 

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1402، سال 1، شماره 1

فاصله انتشار

فصلنامه

سردبیر

 

مدیر مسئول

 

مدیر اجرائی

 

محل انتشار

ایران، قم

 

صاحب امتیاز

 

 

ناشر

 

 

انجمن علمی حامی

 

 

وضعیت انتشار

فعال

 

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

 

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

 

مدت زمان داوری

24 هفته؛ حداقل دو داور.

 

درصد پذیرش مقالات

 

 

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

 

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

 

 

نوع ماده

پیایند (ادواری)

 

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

 

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریفDOAJ در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

 

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

 

بیانیه دسترسی آزاد

......... به عنوان ناشر نشریه «معارف اهل بیت»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

 

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «معارف اهل بیت» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

  سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

 

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

 

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: ندارد

 

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

 

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر

 

توصیف

 نشریه «معارف اهل بیت» فصلنامه علمی–پژوهشی در حوزۀ معارف اهل بیت است که توسط ...... منتشر می‌شود. این نشریه مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری را به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به انگلیسی منتشر می‌کند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی میان متخصصان و محققان حوزه مطالعاتی معارف اهل بیت است.

 

کوپ

نشریه «معارف اهل بیت» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

 

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «معارف اهل بیت»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

 

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

 

نشانی نشریه

 

 

تلفن دفتر نشریه

 

 

آدرس وبگاه نشریه

 

 

رایانامه

 maarefahiuibayt@yahoo.com

 

رایانامه پشتیبان